Fotbalový klub Svéradice

Fotbal se ve Svéradicích hrál již dlouho před 2. světovou válkou ale čistě rekreačně, bez zapojení do jakékoliv regulérní soutěže. V té době vesnická mužstva měřila svoje síly většinou na oblíbených tzv. „Pohárových zápasech“, které se většinou konaly v rámci tradičních poutí. A podle slov pamětníků patřilo svéradické fotbalové mužstvo na těchto akcí vždy k nejlepším. Po skončení 2. světové války zde upadl fotbal do pasivity a jeho tradice začíná ožívat v roce 1952. A o rok později, přesně 18. srpna 1953 je založena Tělovýchovná jednota Sokol Svéradice. Prvním předsedou je zvolen Josef Smitka a dalším i členy zakládajícího výboru jsou pánové Josef Vyšehrad, Miroslav Turek a Václav Kandr.  

 

Po nesmírně těžkých začátcích přichází v roce 1958 první úspěch, kdy se podaří jako první vesnici v tehdejším okrese Horažďovice,  postup do krajské II. třídy. V roce 1960 byla zahájena výstavba nového hřiště a nových kabin, jejichž stavbu provedla firma ARMASTAV Chanovice. Celá stavba byla dokončena, za pomocí velké většiny občanů v obci, v roce 1962.

V roce 1965 přichází další úspěch, a to postup do 1.B třídy. O rok později se uskutečnil historicky první zájezd do zahraničí a bylo to do tehdejší NDR, kde byla navázána spolupráce s oddílem BSG TRAKTOR Neundorf u Lipska.

V roce 1971 proběhla v kabinách přestavba šaten za přispění dotace od OV ČSTV Klatovy. V té doby se střídavě hraje 1.B třída a okresní přebor. V roce 1975 začíná opětovným postupem do 1.B třídy slavná éra svéradického fotbalu. V roce 1978, kdy se slavilo 25. let od založení klubu, se podařilo vystoupat o další stupínek a to do krajské 1.A třídy. A do 2 roky později, tj. v roce 1980 je tady další velký postup, tentokrát do krajského přeboru. Rok 1984 pak přináší obrovský úspěch ve formě postupu do celorepublikové soutěže, a to divize. Na kvalifikační zápas se Slávií Karlovy Vary přišlo tehdy 2800 diváků a vidělo slavné vítězství 2:1.

Divize se pak hrála ve Svéradicích 4 sezóny a v roce 1988 přišel nejslavnější postup, a to do třetí nejvyšší celostátní soutěže – II. NFL. Rozhodl o tom zápas ze Slávií B na jejím hřišti v Edenu, kde sice domácí vyhráli 2:0, ale protože potřebovali vyhrát o 3 góly, z postupu se radovaly Svéradice.

 

Tato náročná soutěž se v našich amatérských podmínkách hrála 3 roky a v roce 1991 přišel sestup; první po dlouhých 17 letech.

V roce 1991 dochází ke změně názvu klubu na SK ZETES  Svéradice, vzhledem k tomu, že do klubu vstoupil nový sponzor - stavební firma ZETES.

Až do sezóny 1996/97 se hrála divize, ale začínají se vršit finanční problémy, končí hlavní sponzor firma ZETES. To znamenalo odchody hráčů a sestup z divize. Vzhledem k tomu, že ekonomika klubu byla v té době v červených číslech nejednalo se pád o třídu níže, ale až na úplné dno. Další ročník se tak začínalo v nejnižší okresní soutěži, což tehdy byla III. třída.

V roce 1997 dochází k další změně názvu klubu a to na současný - FK Svéradice.  

O rok později, tj. v r. 1998 se postoupilo do okresního přeboru a v roce 2000 dokonce do krajské 1.B třídy.

Další dva roky opět sestupy a roku 2003 pak opět návrat do okresního přeboru.

Až do roku 2008, tedy pět sezón, se hraje okresní přebor; v tomto roce se konečně daří vybojovat postup do 1.B třídy. Tu hrajeme do roku 2012, kdy se vybojoval postup do 1.A třídy.  A po třech sezónách se pak dokonce podaří v roce 2015 postoupit do krajského přeboru. Ten se hraje dva roky a v roce 2017 následuje sestup zpět do 1.A třídy. V roce 2022 dochází k sestupu do 1.B třídy Plzeňského kraje.