24. 2. Matěj

Zítra: Liliana

Jaroslav Vágner: Expedice Suomi 2019

Poldové za polárním kruhem a Žíznivej kozel k tomu Poznejte finský národní park Lemmenjoki ležící přibližně 270 km severně za polárním kruhem. Jde o jednu z nejrozlehlejších a divokých oblastí bez cest a lidského osídlení v Evropě. Nachází se v severním Laponsku při norské hranici, jihozápadně od známého jezera Inari. Divoký charakter parku potvrzuje stabilní populace medvědů, rosomáků a zlatých orlů. Poznejte kulturu a život původních obyvatel Laponska – Sámů. Celou expedici jsme absolvovali na běžkách, se sáněmi za sebou a sněhem všude kolem. Víte, jak se řekne sob laponsky? Jak vypadá zlatokopecká osada současnosti? Co je a jak vzniká polární záře? To a mnohem více se dozvíte na přednášce Jaroslava Vágnera. Muž objevuje poslání svého života v samotě, skrze situace, které jsou výzvou, a ve společnosti mužů, kteří nemají slitování pro jeho slabosti a lenost. (David Deida) Vstupné dobrovolné. Vchod z nádvoří jezuitské koleje. Rezervace jsou možné na www.refektar.eu nebo ve studovně knihovny.

Spisovatelé do knihoven

Prozaik, esejista a filozof Michal Ajvaz navštíví naši knihovnu v rámci projektu Spisovatelé do knihoven. Průkopník a zastánce magického realismu u nás. Vystudoval češtinu a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po absolutoriu v roce 1974 pracoval téměř dvacet let v dělnických profesích. Do roku 1989 nenapsal žádnou knihu, ačkoliv říká, že psal v nepravidelných intervalech už od patnácti let. První básnickou sbírku vydává až v roce 1989 - Vraždu v hotelu Intercontinental. Mezi jeho další díla patří: Zlatý věk (2001), Druhé město (2005), Cesta na jih (2008), Lucemburská zahrada (2011). Je držitelem Magnesie Litery za rok 2012. Byl nominován na Státní cenu za literaturu. Jeho knihy vyšly v japonském, italském, chorvatském, francouzském, makedonském, norském, ruském či anglickém překladu. Michal Ajvaz má karaimské předky; rodnou řečí jeho otce byla ruština. V současnosti působí v Centru pro teoretická studia Akademie věd ČR. V říjnu 2019 mu vyšel nový román Města. Autorské čtení proběhne v refektáři jezuitské koleje.

PROČ právě Vietnam

Městská knihovna Klatovy vás zve na přednášku Magdy Radostové. Mou vášní je Vietnam, příroda, kultura, místní lidé, jídlo… Zemi jsem navštívila už mnohokrát. Vyzkoušela jsem různé druhy dopravy, různá ubytování, okusila spoustu místních specialit. Mám tady hodně přátel, ráda se sem vracím. Pokouším se proniknout do tajů vietnamského jazyka, i když to je vážně náročné. Prozradím vám, proč právě Vietnam by měl být tím místem, kam se vydat a proč je teď ten nejvhodnější čas jej objevit. Vstupné dobrovolné. Rezervace jsou možné na webu nebo ve studovně knihovny.