27. 5. Valdemar

Zítra: Vilém

Současnost

Obec Velký Bor oznamuje ukončení nájemních smluv na hrobová místa na hřitově ve Velkém Boru a bude je prodlužovat na dalších 12 let, a to s poplatkem jednohrob 500,- Kč, dvouhrob 800,- Kč, trojhrob 1 000,- Kč  a hrobku 800,- Kč. Poplatky se mohou uhradit na OÚ ve  Velkém Boru v pracovní dny v době od 7.00 do 15.00 hodin, ve středu do 17.00 hodin. Během léta pak budou zasílány složenky.

Dne 14. srpna 2001 převzali starosta obce Svéradice pan Vladicír Smitka a zástupce starosty pan František Kalabza z rukou přesdsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Václava Klause dekret opravňující obec Svéradice užívat obecní symboly - znak a prapor.

Význam a výklad obecních symbolů:

Znak: Červeno-zelený štít šikmo dělený zlatým vlnitým břevnem. Nahoře tři nespojené zlaté obilní klasy, dole zlatá šikmo položená lipová větvička se třemi listy.

Obec Svéradice, ležící v okrese Klatovy severně od Horažďovic, o niž jsou nejstarší historické záznamy ze 13. století (první písemná zpráva z r. 1264), chce vyjádřit ve znaku tyto skutečnosti: Tři zlaté nespojené obilní klasy symbolizují tisícileté sepětí obce se zemědělskou výrobou. Zlaté vlnité břevno vyjadřuje archeologicky doložené osídlení území a krajiny od 10. století a představuje typickou slovanskou vlnovku na nalezených artefaktech. Zlatá lipová větvička se třemi listy připomíná skupinu lip, vysázených podél silnice (kdysi tzv. "Lipová alej osobností národního obrození"), a v obci u dvou pomníků (památníku padlých v I. světové válce a památníku prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše a osvobození Svéradic americkou armádou v r. 1945.

Znak Svéradic

Obecní prapor: Červeno-zelený list dělený v polovině žlutým vlnitým pruhem o šířce představující 1/12 šířky listu. V červeném poli tři nespojené obilní klasy, v zeleném poli šikmo položená žlutá lipová větvička se třemi listy. Poměr šířky k délce praporu je 2:3. Obecní prapor je přesně odvozen od obecního znaku, mluvíme o tzv. heraldickém praporu.

Prapor Sveradice