15. 12. Radana

MASOPUST

Datum konání:
1.3.2014

V sobotu 2. března se v naší obci uskutečnil tradiční masopustní průvod masek a to opět za vysoké účasti. Při zahájení průvodu od zadního vchodu kulturního domu bylo spočteno 44 aktivních účastníků a v průběhu samotné akce přibylo dalších sedm, ale na druhé straně jich několik skončilo předčasně. V čele průvodu šla tradiční dvojice "ženich s nevěstou", v jejich závěsu kapela a pak následovali čarodějnice, medvěd se svými vodiči, bezdomovci, arabové, kat, dělostřelci, šašci a mnoho dalších, vtipně připravených masek. První zastávka byla před Obecním úřadem, kde zástupce celého reje požádal starostu o povolení k masopustnímu veselí a po jeho souhlasu a peněžitém vykoupení, proběhl první tanec. Poté následovaly různě dlouhé zastávky po pravidelné trase u každého obydleného stavení, mimo těch kteří se omluvili z důvodu nepřítomnosti a těch, kteří tomuto typu lidové zábavy nefandí a své domy uzamykají. Počasí letošnímu masopustu přálo, občerstvení byla opravdu bohatá, účastníci i kapela se dostali do správné nálady a proto se jednotlivá zastavení oproti jiným rokům prodlužovala. Do tradičního místa závěru průvodu, "Hospody U Turků" se dorazilo o půl deváté večer a to je asi historicky nejpozdnější příchod. V samotné hospodě, nabité k prasknutí, se pak hodovalo, pilo a zpívalo do pozdních nočních hodin.

Můžeme určitě konstatovat že "masopustní sobota" ve Svéradicích byla po všech stránkách vydařená a již dnes se všichni těšíme na tu příští - 14. února 2015.